آشنایی با HTML5

      هیچ دیدگاهی برای آشنایی با HTML5 ثبت نشده

آشنایی با HTML5

HTML5 پنجمین و جدیدترین نسخه از استاندارد HTML است. ویژگی های جدید ارائه شده، نه تنها از رسانه های توانگر حمایت میکند بلکه حمایت خود را برای ایجاد برنامه های کاربردی وب که می تواند با کاربر، داده های محلی او و سرور به راحتی و به طور موثر از آنچه که قبلا امکان پذیر بوده ، تعامل برقرار کند، افزایش داده است .

HTML5 یک استاندارد برای ساخت و ارائه محتوا در شبکه جهانی وب است. که حاصل همکاری بین کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) و گروه کاری فناوری ابرمتن وب (WHATWG) می باشد. اولین پیش نویس آن در سال ۲۰۰۸ در دسترس عموم قرار گرفت . در سال ۲۰۱۱، HTML5 منتشر شد و مردم شروع به استفاده و نوشتن در مورد آن کردند، اما پشتیبانی در مرورگرهای مختلف هنوز هم ضعیف بود. امروزه همه مرورگرهای اصلی (کروم، سافاری، فایرفاکس، اپرا، IE) از HTML5 پشتیبانی می کنند، بنابراین از جدیدترین تکنولوژی HTML می توان در بهترین حالت آن استفاده کرد.

آشنایی با HTML5

آشنایی با HTML5

استاندارد جدید دارای ویژگی هایی مانند پخش ویدئو ، کشیدن و رها کردن که قبلا وابسته به پلاگین مرورگر شخص ثالث مانند  Adobe Flash ، Microsoft Silverlight و Google Gears بوده ، می باشد.

HTML5 با CSS3 کار می کند و هنوز هم در حال توسعه است. W3C برای انتشار نسخه پایدار ، در سال آینده برنامه ریزی کرده ، اما به نظر می رسد هنوز راه درازی در پیش است . HTML5 از زمان انتشار تا به امروز ، با اضافه شدن ویژگی های بیشتر و قابل توجه تر در حال توسعه مداوم بوده است ، بنابراین کاملا بعید به نظر می رسد که توسعه HTML5 به زودی به پایان خواهد رسید، که لزوما چیز بدی نیست.

HTML5 جانشین HTML 4.01 شده که برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ منتشر شد. اینترنت از سال ۱۹۹۹ به طور قابل توجهی تغییر کرده است و نیاز به ایجاد HTML5 کاملا احساس میشد .زبان نشانه گذاری جدید بر اساس استانداردهای از پیش تعیین شده توسعه داده شد:

 • ویژگی های جدید باید بر پایه HTML، CSS، DOM و جاوا اسکریپت باشد.
 • نیاز به پلاگین های خارجی (مثل فلش) باید کاهش یابد.
 • رسیدگی به خطاها باید آسان تر از نسخه های قبلی باشد.
 • HTML5 باید یک دستگاه مستقل باشد.
 • فرایند توسعه باید برای عموم مردم قابل مشاهده باشد.

HTML5 روند برنامه نویسی آسان تر و منطقی تری را ایجاد کرد. شما کمی بعد دیدید که بسیاری از گرامرهای خاص، بد شناخته شدند و خواهید دید که به زودی کنار گذاشته می شوند. ویژگی های منحصر به فرد و قابل توجه HTML5 با بخش های چند رسانه ای همراه می باشد. بسیاری از ویژگی ها با در نظر گرفتن اینکه کاربران باید قادر به اجرای محتوای سنگین در دستگاه های کم قدرت باشند ایجاد شده اند. ویژگی های نحوی شامل <video> ، <audio> جدید و عناصر <canvas> و ادغام محتوای گرافیکی (چیزی که ما قبلا به عنوان برچسب <object> می شناختیم) هستند. این به بدان معناست که محتوای چند رسانه ای و گرافیکی در وب به کار گرفته شده و بدون نیاز به پلاگین و یا API ها باعث اجرای آسان تر و سریع تر خواهد شد.

پشتیبانی مرورگر:

آشنایی با HTML5

آشنایی با HTML5

از آنجا که HTML5 هنوز در حال توسعه می باشد، تغییر در مشخصات اجتناب ناپذیر است. بنابراین، همه ویژگی های آن توسط همه مرورگرها پشتیبانی نشده است. آخرین نسخه از اپل سافاری، گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و اپرا همگی از بسیاری از ویژگی های HTML5 پشتیبانی می کنند ، اینترنت اکسپلورر ۹٫۰ نیز از برخی قابلیت های HTML5 پشتیبانی خواهد کرد. مرورگر وب موبایل که از قبل بر روی iPhone ها، iPad ها و گوشی های آندرویدی نصب شده اند همگی از HTML5 به خوبی  پشتیبانی می کنند .

ویژگی های جدید:

HTML5 دارای تعدادی عناصر و ویژگی های جدید است که در ساخت وب سایت های مدرن کمک می کنند. در زیر مهمترین ویژگی های  HTML5معرفی شده است :

 1. عناصر جدید معنایی: این عناصر شامل <header> ، <footer> و <section> می باشد.
 2. فرم ها ۲٫۰: ارتقاء به وب فرمهای HTML که در آن خاصیت های جدید برای تگ های <input>معرفی شده است.
 3. ذخیره سازی محلی مداوم: برای دسترسی بدون نیاز به افزونه های شخص ثالث.
 4. WebSocket : یک فنآوری ارتباطات دو طرفه نسل بعدی برای برنامه های کاربردی وب است.
 5. رویدادهای ارسالی از سرور: HTML5 رویدادهایی که از وب سرور به مرورگر وب جریان دارند و رویدادهای ارسالی از سرور (SSE) نامیده میشوند را معرفی می کند.
 6. نقاشی: این ویژگی از یک سطح طراحی دو بعدی، از طریق برنامه نویسی جاوا اسکریپت پشتیبانی می شود .
 7. صدا و ویدئو: شما می توانید صدا یا ویدئو را در صفحات وب خود بدون نیاز به افزونه های شخص ثالث جاسازی کنید.
 8. منطقه جغرافیایی: اکنون بازدید کنندگان می توانند انتخاب کنند که مکان فیزیکی خود را با برنامه تحت وب شما به اشتراک بگذارند.
 9. Microdata: این ویژگی به شما اجازه می دهد صفحات وب خود را با مفاهیم سفارشی گسترش دهید.
 10. کشیدن و رها کردن: این ویژگی شما را قادر خواهد ساخت که آیتم ها را از یک محل به محل دیگر در همان صفحه بکشید و رها کنید.

سازگاری عقبرو :

HTML5 به گونه ای طراحی شده است،که تا حد امکان، سازگاری عقبرو با مرورگرهای وب موجود داشته باشد. ویژگی های جدید، در ویژگی های موجود ساخته شده و به شما اجازه می دهد برای مرورگرهای قدیمی تر محتوای یدکی ارائه دهید.

پیشنهاد می شود برای تشخیص پشتیبانی از ویژگی های منحصر به فرد HTML5 از چند خط جاوا اسکریپت استفاده کنید.

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *