آموزش نصب mysql 5.6 در centos به کمک دستور yum

از ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ ، تیم توسعه MySQL ساپورت و پشتیبانی رسمی خود از مخازن yum repositories را آغاز کرده است . این بدان معنیست که شما میتوانید از جدیدترین و آخرین نسخه های MySQL روی نسخه های RHEL لینوکس مانند CentOS و Cloudlinux به وسلیه دستور yum استفاده کنید . در این مقاله ، کامپایلر به آموزش نصب mysql 5.6 در یک نسخه تمیز و تازه CentOS 6 میپردازد :

آموزش نصب mysql 5.6 در centos

قبل از هر چیز اگر با تغییرات و امکانات نسخه جدید MySQL 5.6 آشنایی ندارید به شما توصیه میکنیم به سایت رسمی MySQL مراجعه نمایید و مستندات What’s New مربوط به این ورژن را  مطالعه کنید‌:

http://dev.mysql.com/tech-resources/articles/whats-new-in-mysql-5.6.html

خوشبختانه مخازن مربوط به دستور yum در MySQL برای هر دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی ارائه شده است . کافی است تا repo مربوط به ورژن مورد نظر را روی لینوکس نصب کرده و تنها با یک yum update ساده پکیج های مربوط به نسخه قبلی mysql را به روز کنید :

ابتدا به لینک مربوط به repo های mysql در وب سایت رسمی مراجعه میکنیم :

http://dev.mysql.com/downloads/repo

حالا پکیج RPM مربوط به نسخه لینوکس مورد استفاده خود را دانلود میکنیم که در اینجا CentOS 6 می باشد . توجه داشته باشید که معمولا نسخه های مربوط به RHEL یا مشخص  شده با برچست REDHAT روی سنت او اس هم کارمیکنند .

آموزش نصب mysql 5.6 در centos به کمک دستور yum

آموزش نصب mysql 5.6 در centos به کمک دستور yum

بعد ازدانلود این پکیج  RPM روی کامپیوتر شخصیتان آن را داخل سرور آپلود کنید و سپس با دستور زیر اقدام به نصب آن کنید :

sudo yum localinstall mysql-community-release-el6-*.noarch.rpm

حالا  repository های رسمی MySQL مربوط به نسخه ۵.۶ روی لینوکس شما نصب هست  . حالا با دستور yum اقدام به نصب آخرین ورژن mysql یعنی ورژن ۵.۶ روی سرور لینوکس میکنیم :

sudo yum install mysql-community-server

sudo service mysqld start

sudo chkconfig mysqld on

chkconfig –list mysqld

اگر قبلا از ورژن های قدیمی MySQL استفاده میکردید ، بعد از نصب repo های آخرین ورژن تنها با دستور yum update ورژن  mysql سرور خود را به روز کنید .

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

2 thoughts on “آموزش نصب mysql 5.6 در centos به کمک دستور yum

    1. Babak Ajideh Post author

      امکان پذیره، برای نصب MySQL 5.6 روی سرور های ایران به کمک دستور yum و پکیج های REPO باید ابتدا فایل های RPM رو روی یک سرور خارج دانلود کرده و از اونجا به سرور ایران منتقل کنید.

      Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *