آموزش پاک کردن و حذف فایل و فولدر در لینوکس

حذف کردن و پاک کردن فایل و پوشه و فولدر در لینوکس

اگر از سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس استفاده میکند و قصد حذف کردن و پاک کردن پوشه و فولدر یا فایل هایی را دارید ، باید با محیط ssh و دستورات و کامند های سیستم عاملی لینوکس آشنایی داشته باشید . حذف فایل و پوشه های شما همیشه از طریق کنترل پنل وب هاستینگ امکان پذیر نیست و در بسیاری از موارد ، سطح دسترسی و مجوز های فایل و فولدر مورد نظر شما به گونه ای تنظیم شده است که امکان حذف و پاک کردن آن ها فقط از طریق سیستم عامل لینوکس و یوزر root امکان پذیر است .

حذف و پاک کردن فایل و فولدر در لینوکس

حذف و پاک کردن فایل و فولدر در لینوکس

برا حذف فایل یا فولدر در لینوکس و محیط ssh باید از دستور rm با فرمت زیر استفاده کنید :

  rm – remove files or directories

توجه داشته باشید اگر قصد پاک کردن بیش از یک فایل را دارید ، باید بین هر فایل یک space بزارید .

دستور rm از چندین آپشن مختلف و برای شرایط خاص پشتیبانی میکند . آپشن -f به معنای force یا استفاده از زور است و در مواردی کاربرد دارد که قصد دارید با نادیده گرفتن پیام سیستم اقدام به حذف فایل و فولدر در لینوکس نمایید . آپشن -i برای کسب اجازه از شما و یوزر root قبل از پاک کردن هر آیتم استفاده میشود . آپشن -r-R برای حذف گروهی با کلیه زیر مجموعه های یک فولدر به صورت recursive استفاده میشود . در صورت تمایل به یاد گیری سایر آپشن های حذف کردن و پاک کردن فایل و فولدر در لینوکس به کمک دستور rm اینجا کلیک کنید .

توجه داشته باشید که فایل ها و فولدر های حذف شده غیر قابل بازیابی هستند . بنا بر این قبل از استفاده از این دستورات در محیط ssh لینوکس سرور مجازی یا سرور اختصاصی خودتان دقت کنید .

موفق باشید

گروه کامپایلر

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *