آموزش کپی کردن فایل و فولدر در لینوکس و محیط SSH

اگر از سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس استفاده میکنید ، احتمالا بار ها نیاز به جابجایی فایل ها و فولدر ها داشته اید . کپی کردن فایل و فولدر همیشه از طریق کنترل پنل وب هاستینگ سرور مجازی شما امکان پذیر نیست . از طرفی ، کنترل پنل وب هاستینگ لینوکس ، به کلیه قسمت ها و بخش های لینوکس دسترسی ندارد و امکان کپی کردن فایل ها و فولدر ها را فقط در محدوده یوزر هاست یا نهایتا محیط یوزر ادمین شما که در اغلب کنترل پنل های وب هاستینگ در مسیر /home/user/ سیستم عامل لینوکس قرار دارد می دهد .

آموزش کپی کردن در لینوکس

آموزش کپی کردن با دستور cp در لینوکس و سرور مجازی

بنا بر این نیاز به آموختن دستورات لینوکس در محیط SSH همیشه وجود دارد و در صورت عدم تسلط به دستورات لینوکس ، قادر به مدیریت سرور مجازی یا سرور اختصاصی خود نخواهید بود .

برای کپی کردن فایل و فولدر در محیط لینوکس باید از دستور cp که مخفف کلمه copy است استفاده نمایید . فرمت کلی استفاده از فرمان کپی cp در لینوکس به صورت زیر است :

“cp “source” “destination

به جای source آدرس فایل یا فولدری که قصد کپی کردن آن را دارید را وارد کنید . به جای destination آدرس مقصد را وارد کنید . اگر قصد کپی کردن فولدری همراه با فایل ها و فولدر های داخل آن را دارید باید از فرمت زیر استفاده کنید :

“cp -r “source” “destination

آپشن -r به معنی Recursive و نشان دهنده تمایل شما برای کپی کردن کلیه فایل ها و فولدر های داخل فولدر مبدا در سرور لینوکس می باشد . آپشن -i به شما این امکان را میدهد تا در صورت وجود فایل ها و فولدر های هم نام ، قبل از باز نویسی آن ها ، سیستم از شما اجازه بگیرد . در صورت عدم استفاده از آپشن -i فایل ها بدون اجازه از شما ، جایگزین فایل های قبلی میشوند و در واقع فایل های قبلی در سرور مجازی لینوکس شما حذف خواهند شد .

موفق باشید

گروه کامپایلر

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *