آموزش ایجاد دایرکتوری لیستینگ در nginx به کمک autoindex

 حتما پیش میاد که نیاز به فعال سازی دایرکتوری لیستینگ داشته باشید در حالی که وب سرور مورد استفادتون Nginx هست . مسلما میدونید دایرکتورری لیستینگ چیست یا حد اقل دیدید ولی اگر اسمش رو نمیدونید یا حضور ذهن ندارید با عکس زیر کاملا متوجه مفهوم دایرکتوری لیستینگ خواهید شد :

آموزش ایجاد دایرکتوری لیستینگ در nginx به کمک autoindex

آموزش ایجاد دایرکتوری لیستینگ در nginx به کمک autoindex

عکس فوق به کمک دایرکتوری لیستینگ ، لیست تمام فایل ها و پوشه های موجود در یک هاست را به شما نمایش میدهد . این کار هم به کمک ماژول های وب سرور آپاچی و هم به صورت اسکریپت های مبتنی بر PHP قابل اجرا است ولی بهترین شیوه ممکن عدم استفاده از PHP و استفاده از امکانات داخلی خود وب سرور است .

آموزش ایجاد دایرکتوری لیستینگ در nginx به کمک autoindex

فعال سازی دایرکتوری لیستینگ برای کل روت یا یک پوشه خاص در Nginx آنقدر ساده است که میتوان در یک خط آن را خلاصه کرد! وظیفه فعال سازی لیستینگ دایرکتوری در وب سرور Nginx با ماژول HttpAutoindexModule است که یک ماژول Optional محسوب میشود و در حین کامپایل nginx از سورس یا نصب آن به هر شکلی در سیستم پیاده سازی میشود .

اضافه کردن autoindex on; در ابتدای vhost یا بلاک مربوط به آن دامنه خاص سبب نمایش دایرکتوری لیستینگ در آن  location خاص خواهد شد . 

کافی است تا خط زیر را در فایل کانفیگ nginx پیدا کنید :

index index.html index.htm index.php;

درست بعد از این خط autoindex را در حالت On قرار دهید :

autoindex on;

و سپس اقدام به ریستارت کردن وب سرور Nginx نمایید . با فراخوانی domain.com‌ خواهید دید که دایرکتوری لیستینگ فعال شده است . اگر قصد اضافه کردن یا به عبارتی فعال سازی Directory Listing رو در یک پوشه خاص دارید ، ابتدا باید اقدام به ساخت یک لوکیشن در بلاک دامنه مربوطه در فایل کانفیگ Nginx نمایید و سپس autoindex را در آن لوکیشن فعال کنید .

همان طور که مشاهده کردید نیازی به آموزش نداشت و بسیار ساده بود . در ادامه مباحث آموزش Nginx به نکات ریز تر و کاربردی تری خواهیم پرداخت .

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

One thought on “آموزش ایجاد دایرکتوری لیستینگ در nginx به کمک autoindex

  1. aghil

    چطور میتونم کاری کنم که ایکون فرمت فایل های مختلف کنار فایل ها بیاد
    اخه وقتی لیست میکنم فقط اسم فایل ها میاد و مثل اون عکس بالا نیست ؟

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *