محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن در nginx به کمک limit_rate

یکی از امکاناتی که وب سرور Nginx در اختیار مدیر سرور قرار میدهد ، ابزار محدود سازی سرعت دانلود به ازای هر کانکشن است . در کانفیگ سرور های دانلود و آپلود علاوه بر استفاده از تکنیک های محدود سازی حد اکثر تعداد کانکشن های مجاز به وب سرور ، امکان محدود سازی سرعت و ریت دانلود هر یک از این کانکشن ها نیز قدرت کانفیگر سرور را در مدیریت شرایط گوناگون دو چندان میکند .

وب سرور انجین اکس برای حل این مشکل یک Directives بسیار ساده ولی در عین حال قوی به نام limit_rate در اختیار مدیر سرور قرار داده است . limit_rate بخشی از ماژول هسته مرکزی Nginx با نام HttpCoreModule است که در مباحث قبل به آن اشاره کردیم . 

محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن در nginx به کمک limit_rate

محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن در nginx به کمک limit_rate

محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن در nginx به کمک limit_rate

شکل استفاده از limit_rate برای محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن زنده بسیار ساده و به دور از پیچیدگی های محدود سازی سرعت و کانکشن ها در وب سرور آپاچی می باشد . برای مثال اضافه کردن این خط در بلاک Nginx باعث میشود هر کانکشن امکان دانلود حد اکثر ۳۰ کیلوبایت بر ثانیه را داشته باشد و هرگز از این میزان تجاوز نکند :

limit_rate 30K;

 اگر تعداد کانکشن ها نیز محدود شده باشد و مثلا روی ۸ تنظیم شده باشد ، این سرور بلاک یا vhost مجوز اتصال ۸ کانکش برای دانلود را به وب سرور میدهد که هر کانکشن نیز با سرعت ۳۰ کیلوبایت بر ثانیه مجوز دانلود خواهند داشت یعنی در مجموع ۲۴۰ کیلو بایت بر ثانیه…

این ابزار در کنترل بعضی از انواع حملات Dos و DDos به کار مدیر سرور می آید و در کانفیگ سرور های لینوکس وب سایت های شلوغ نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت ( معمولا در کنار سایر هدایتگر های Nginx استفاده میشود که در آموزش های بعدی به آن ها اشاره خواهیم کرد)

برای استفاده از خدمات کانفیگ سرور و کانفیگ وب سرور به صورت حرفه ای از طریق منوی بالای سایت با ما تماس بگیرید .

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

One thought on “محدود کردن سرعت دانلود هر کانکشن در nginx به کمک limit_rate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *