مروری بر XHTML

      هیچ دیدگاهی برای مروری بر XHTML ثبت نشده

مروری بر XHTML

به نظر می رسد برای توسعه دهندگان وب، فرایند یادگیری هرگز پایانی ندارد. فن آوری های جدید به طور مداوم در حال توسعه هستند، دستکاری های چند رسانه ای هیچ حد و مرزی ندارند، گسترش دانش و توزیع زبان برنامه نویسی، همچنان ادامه دارد و البته، استانداردهای طراحی نیز دائما برای به روز نگه داشتن آنها تلاش می کنند.

قبل از معرفی XHTML، بهتر است به معرفی کوتاهی از HTML، XML و SGML بپردازیم .

XML ، SGML و XML

XML ، SGML و XML

SGML :

SGML (زبان نشانه‌گذاری تعمیم‌یافتهٔ استاندارد)، زبانی برای توصیف زبانهای نشانه گذاری، مخصوصا آنهایی که در تبادل الکترونیکی اسناد، مدیریت سند و انتشار سند مورد استفاد قرار میگیرند می باشد . HTML نمونه ای از یک زبان مشخص در SGML است.

HTML :

HTML یک زبان نشانه‌گذاری برپایه SGML ( زبان نشانه‌گذاری تعمیم‌ یافتهٔ استاندارد) است که منطبق بر استاندارد بین المللی ISO 8879 می باشد . HTML به طور گسترده به عنوان زبان در حال انتشار استاندارد وب جهانی مورد توجه قرار دارد .

XML :

XML (زبان نشانه گذاری توسعه پذیر) یک زبان نشانه گذاری بسیار شبیه به HTML می باشد که برای توصیف داده طراحی شده است. تگ های XML از پیش تعریف شده نیستند و شما باید تگ ها را با توجه به نیازهای خود تعریف کنید.

تعریف XHTML

XHTML مخفف EXtensible HyperText Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری ابرمتن توسعه پذیر است که زبان تکامل یافته ولی بسیار شبیه به HTML می باشد و در واقع از تگ های مشابه HTML استفاده کرده اما به شدت از شیوه های برنامه نویسی XML پیروی میکند. اساسا XHTML ، HTML ای با قوانین نحوی و استاندارد های سخت گیرانه تر برای ایجاد کدهای منظم تر و کارآمد تر است. که علاوه بر سازگاری بیشتر ، ساختار قالب را به گونه ای شکل میدهد که صفحات به راحتی توسط مرورگرهای وب حال و آینده تجزیه و پردازش و وب سایت ها در دراز مدت به آسانی حفظ ، ویرایش، تبدیل و قالب بندی شوند.

مروری بر XHTML

مروری بر XHTML

می دانیم که XML یک زبان نشانه گذاری است که در توصیف داده ها مورد استفاده قرار میگیرد و در آن همه چیز باید با تگ ها به درستی مشخص شده باشد. به همین دلیل به آن اسناد “خوب شکل گرفته ” گفته می شود. HTML نیز یک زبان نشانه گذاری مورد استفاده برای نمایش محتوا در صفحات وب است، این زبان برای نمایش داده ها مورد استفاده قرار میگیرد. پس XHTML ترکیبی از XML و HTML است که برای نمایش محتویات در صفحات وب مورد استفاده قرار میگیرد و باید به درستی با تگها مشخص شده باشد، در نتیجه اسنادی ” خوب شکل گرفته “هستند .

ترکیبی از هدف از HTML (نمایش محتوا در صفحات وب) و XML (نشانه گذاری درست همه چیز با تگ برای ایجاد اسناد “خوب شکل گرفته”) منجر به ایجاد XHTML شده که یک زبان نشانه گذاری بسیار کاربردی برای ایجاد صفحات وب است .

چند تفاوت اساسی بین HTML و XHTML وجود دارد برای مثال تگ ها باید بسته شوند، خاصیت ها باید صورت حروف کوچک نوشته شوند و … . XHTML زبانی جدا از زبان HTML نیست، بلکه فاز بعدی HTML است.

   XHTML زبان وب مورد استفاده برای نوشتن و مشخص کردن ساختار منطقی صفحات وب است. با XHTML، شما تصمیم می گیرید که متن و گرافیک و همچنین ساختار و طرح خود را بر روی صفحات وب مرتب کنید. این زبان نشانه گذاری یک استاندارد با کیفیت برای صفحات وب تعریف می کند،که اگر این استاندارد ها رعایت شوند این صفحات جز صفحات وب با کیفیت برشمرده خواهند شد و W3C نیز کیفیت آن را تائید میکند .

خانواده XHTML طوری طراحی شده است که به منظور توسعه ماژول های جدید XHTML ، این افزونه ها را از طریق ماژول ها و تکنیک های XHTML تطبیق دهد. این ماژول ها به هنگام توسعه محتوا و طراحی واسط های کاربری جدید اجازه ترکیب مجموعه ویژگی های موجود و جدید را خواهند داد .

XHTML توسط W3C برای کمک به توسعه دهندگان وب به منظور انتقال از HTML به XML توسعه یافته است امروزه با حرکت به سوی XHTML ، توسعه دهندگان وب می توانند وارد دنیای XML شده و از تمامی مزایای آن برخوردار شوند. انتقال محتوا به XHTM مزایای زیر را تحقق می بخشد:

  • اسناد XHTML منطبق بر XML هستند. به این ترتیب، آنها به سهولت با ابزارهای استاندارد XML مشاهده، ویرایش و تائید می شوند.
  • اسناد XHTML ، بهتر از آنچه که قبلا نوشته شده، می توانند در مرورگر های موجود و همچنین در مرورگرهای جدید اجرا شوند.
  • اسناد XHTML می توانند از برنامه های کاربردی مانند اسکریپت ها و اپلت ها(برنامک ها) که به مدل شیء گرای سند HTML یا XML متکی هستند استفاده کنند .

 هدف XHTML

چرا XHTML به اجرا در آمد؟ آیا HTML برای تولید محتوا در صفحات وب کافی نیست ؟

XHTML در خدمت یک هدف مهم در سراسر وب میباشد:

بسیاری از صفحات وب توسط آنچه که به عنوان HTML بد تلقی می شود، ایجاد شده اند. دلیل اینکه به آن بد گفته می شود این است که به عنوان مثل در کدنویسی آن ،خطاهای خاصی مانند از دست رفتن تگ بسته رخ میدهد.برای مثال :

در این مثال و در خطی که از تگ <b> برای توپر کردن جمله استفاده کرده ، اشتباه این است که عنصر <b> تگ پایان ندارد. کد هنوز در مرورگر کار خواهد کرد، اما ممکن است برخی از مطالبی که شما دوست ندارید نمایش داده شوند .

این دقیقا جایی است که XHTML وارد صحنه میشود . XHTML به عنوان یک راه حل برای این HTML بد مطرح شده است .

XHTML با تنظیم قوانین HTML مانند استفاده از تگ بسته و قرار دادن درست تگ ها ، HTML را تکمیل کرده به طوری که منجر به منظم تر شدن و کارآمد تر شدن کد ها شده و همچنین قابلیت استفاده بهتری برای بازدید کنندگان صفحات وب فراهم کرده است  .

منظم تر و کارآمد تر شدن کدها، به مفهوم فاز بعدی در تکامل HTML است. با معرفی این قواعد به  HTML ، XHTML آن را به یک زبان سختگیر تر، کاربردی تر و کارآمد تر تبدیل کرده است .

آیا باید از XHTML استفاده کنیم ؟

این سوالی است که بسیاری از توسعه دهندگان وب مطرح میکنند .

W3C استانداردهای شبکه جهانی وب را تنظیم می کند. این ها استانداردهایی هستند که مایکروسافت، نت اسکیپ، موزیلا و … برای طراحی نسخه های جدید مرورگرهای وب خود و همچنین شرکت های چند رسانه ای در هنگام طراحی نرم افزار جدید برای وب سایت ، از آن استفاده میکنند . بنابراین به نفع همه است تا این استانداردها را رعایت کنند.

در نظر داشته باشید که در اینجا مسئله کدهای دقیق تر مطرح نیست بلکه بحث، سازگاری و انطباق است  . توسعه صفحات وب یک شغل به حساب می آید که مشتریان بابت آن هزینه پرداخت می کنند . اگرچه ممکن است  XML بخشی از پروژه های فعلی شما نباشد ، اما ممکن است در آینده با آن کار کنید پس با چند تغییر جزئی در روند کار می توانید گام محکمی در جهت برنامه نویسی مناسب بردارید و به آینده نقل مکان کنید . این باعث فراهم کردن یک زندگی آسان تر برای شما و پاسخگویی سریعتر به مشتریان خواهد شد.

همانطور که قبلا ذکر شد، نوشتن XHTML مشکل تر از نوشتن HTML نیست. در واقع، هنگامی که شما از XHTML استفاده می کنید، کدها واضح تر خواهند شد .  از آنجا که با قوانین سخت گیرانه تری نوشته شده و ، کدها از نظم بیشتری برخوردار هستند ، مرورگر وب قادر خواهد بود صفحات را سریع تر به نمایش بگذارد. شرکت های نرم افزاری نیز شروع به ارائه ادیتور هایی کرده اند که بیشتر با XHTML سازگار هستند .

XHTML کنترل بیشتری بر اسناد مشاهده شده در انواع مرورگر ها و دستگاه های دیگر فراهم میکند، که منجر به دسترسی بهتر شده و دسترسی بهتر منجر به بازدید بیشتر خواهد شد.

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *