مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

انتخاب عنصر مناسب برای ایجاد صفحات وب، مسئه مرگ و زندگی نیست اما اگر محتوا به شیوه معنادار تر و همسو با پیشرفت های جدید در html5 نوشته شوند ،  حفظ و خواندن آن آسان تر خواهد شد.

همانطور که میدانید HTML5 یک عنصر جدید به نام <aside> معرفی کرده است ، که می تواند در مکان های خاص که ما به طور معمول فکر می کنیم باید از عنصر <blockquote> استفاده کنیم ، جایگزین این عنصر شود .

مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

نقل قول برای تاکید قسمت های برگزیده متن مورد استفاده قرار میگیرند. از آنجا که اکثر کاربران تقریبا هرگز تمام مقاله را نمیخوانند ، انتخاب و تاکید بخش های مهم توسط ما باعث جلب توجه آنها خواهد شد . علاوه بر این، نقل قول ها همیشه برای نظرات و گاهی اوقات برای بخش کامنت وبلاگ استفاده می شود.ظاهر این نقل قول ها را میتوان با استفاده از گرافیک ، CSS و کمی جاوا اسکریپت تغییر داد.

تجدید نظر در نشانه گذاری pull quote  (نقل قول قسمتی از مقاله ) :

قبل از هرچیز باید بدانید که همه نقل قول ها یکی نیستند . نقل قول،  بلوک نقل قول و pull quote  (نقل قول قسمتی از مقاله ) با یکدیگر متفاوتند . pull quote  گزیده ای کوتاه از متن ارائه شده را نقل قول میکند ، این متن چیزی خارج از جریان متن اصلی  است و در یک موقعیت غالب در پست یا مقاله قرار میگیرد که کاملا در مرکز توجه باشد .

بلوک نقل قول نیز یک قسمت مجزا در جریان متن اصلی تنظیم میکند اما این متن از منبعی خارجی نقل قول میشود. بلوک نقل قول معمولا در جریان متنی است که خواننده در حال خواندن آن است .

در نهایت، نقل قول “عادی” استناد به محتوای موجود در برخی منابع دیگر است که فقط از محتوای ارائه شده حمایت میکند.

برخی از سایت ها از نقل قول pull quote  در مقالات خود استفاده میکنند .

مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

مقایسه عنصر aside و blockquote در HTML5

در مثال بالا و در بسیاری از موارد دیگر، این نوع “نقل قول” اگر در داخل عنصر <aside> قرار بگیرد از لحاظ معنایی درست تر خواهد بود. برای تایید این موضوع، اجازه دهید مشخصات <aside> و <blockquote> را با یکدیگر مقایسه کنیم:

 با توجه به مشخصات ذکر شده درباره <blockquote>، این عنصر نشان دهنده یک بخش نقل قول شده از یک منبع دیگر است. اما عنصر <aside> نشان دهنده یک بخش از یک صفحه می باشد و شامل محتوایی است که در حاشیه ی محتوای اصلی در داخل عنصر <aside> قرار میگیرد و می تواند جدا از محتوای اصلی در نظر گرفته شود. این عنصر در آثار تایپوگرافی مانند نقل قول داخل متن ، تبلیغات ، عناصر ناوبری و سایر مطالبی که جدا از محتوای اصلی در نظر گرفته شده اند،  میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

به دو نکته توجه کنید:

  1. عنصر <blockquote> در html4  به عنوان یک بلوک نقل قول های طولانی تعریف شده بود اما در html5  این تعریف تغییر کرده و هم اکنون این عنصر برای نقل قول متن از یک منبع دیگر مورد استفاده قرار گیرد .
  2.  عنصر <aside> به طور خاص اینگونه تعریف شده که برای نقل قول های داخلی که محتوای آن جدا از محتوای اصلی در نظر گرفته شده ، استفاده شود

به طور خلاصه، با توجه به موارد ذکر شده از عنصر <aside> (نه <blockquote>) باید برای نقل قول های داخلی pull quote  و از عنصر <blockquote> تنها برای نقل قول منابع خارجی که بخشی از محتوای اصلی هستند استفاده شود ، نه برای مطالب حاشیه ای که تزئینی هستند و در محتوای اصلی تکرار شده اند.

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *