نکاتی در زمینه هاست (قسمت پنجم)

۴) قدرت و سرعت هاست :
منابع سخت افزاری یک هاست بسیار حائز اهمیت است. اینکه هاست از چه cpu هایی استفاده و یا چه مقدار رم مصرف مینماید یا چند هارد روی سرور هاست موجود است هرچه این سه قوی تر و بیشتر باشد سرعت و قدرت وب‌سایت شما بسیار بالا خواهد بود. تکنولوژی‌های مورد استفاده امروزه موارد ذیل است که شما را در انتخاب سرور قدرتمند راه‌نمائی می‌کند.
الف : سرور‌های کلاستر
ب : پردازش ابری یا کلود سرور / کلود هاستینگ
ج : پشتیبانی از پلتفورم‌های نوین هاستینگ نظیر : کلدفیوژن ، شیرپوینت و اکسچنج
و : استفاده از پورت‌های شبکه gbps و هارد‌های پرسرعت SAS و RAID10
۵)ترافیک و پهنای باند:
با توجه به نوع وب‌سایت و میزان بازدیدکننده احتمالی از آن و میزان فشار وارده بر هاست ، سرور اختصاصی یا اشتراکی انتخاب نمائید. چون اگر پهنای باند وب‌سایت شما تمام شود،در دسترس نخواهد بود! البته بعضی از شرکت‌ها پهنای باند نامحدود ارائه می‌دهندکه این مورد نیز حتما در قرارداد ذکر شود.
مثلا اگر شما وب‌سایت سازمانی یک شرکت نیمه بزرگ را دارید باید برای آن حتما سرورهای اختصاصی از قبیل دیتابیس سرور و وب سرور و ایمیل سرور یا ‍CRM سرور تهیه کنید چراکه از نظر امنیتی با توجه به میزان بازدید و یا اهمیت وب‌سایت امکان دارد بارها مورد هجوم اتک یا هک قرار گیرد و این وب‌سایت بعنوان ویترین آن شرکت باید بتواند این موارد را تحمل کرده و سریع داون(Down) نشود. اما اگر یک وب‌سایت شخصی دارید که بود و نبود آن برای شما اهمیت چندانی ندارد و اگر مدت‌ها هم برپا نباشد برایتان مهم نیست و آسیب مادی و معنوی نخواهید دید از وب‌سرورهای اشتراکی استفاده کنید.

هاست سریع

هاست سریع

ممکن است اجاره هاست روی وب‌سرور ایرانی از وب‌سرور خارجی گرانتر باشد اما اگر مخاطبان شما از ایران هستند مثل فروشگاه اینترنتی یا آگهی‌نامه و… . حداقل به جهت سرعت لود شدن بالا از وب سرور ایرانی استفاده کنید البته در کنار آن امنیت بالا و عدم دسترسی و جاسوسی کشور صاحب سرور به آن را نیز می‌توان در نظر گرفت.
۶) ارتقا نرم‌افزاری/ سخت افزاری سرور:
با توجه به اینکه مشتری با در نظر گرفتن شرایط فنی و مالی حال حاضر سرور نسبت به اجاره آن اقدام کرده لذا قبل از اتمام قرارداد می‌بایست در قرارداد ذکر شود که اگر شرکت بخواهد به خاطر مسائل فنی امنیتی نسبت به ارتقاء نرم افزاری سرور مورد اجاره قبل از اتمام قرارداد اقدام کند می‌بایست موارد را قبل از اجرا به مشتری یا مشتریان اطلاع دهد تا ظرف مدت مشخص نسبت به هماهنگ‌سازی وب‌سایت خود با شرایط جدید در صورت نیاز یا انتقال به سرور دیگر در سایر شرکت‌ها اقدام نماید. لذا خسارت وارده به این مشتریان در صورت قطعی، باید توسط شرکت جبران شود.

ادامه در قسمت ششم

منبع : وب سایت پلیس فتا

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *