کامپایل و نصب پکیج از سورس روی vps

کامپایل و نصب پکیج از سورس روی vps

درهنگام کار بر روی یک سیستم لینوکس یا VPS، پکیج های مورد نیاز شما معمولا از طریق apt و یا پکیج منیجرهای دیگر در دسترس است. اما گاهی اوقات ممکن است پکیج مورد نیاز شما در یک مخزن در دسترس نباشد یا به یک نسخه جدیدتر نیاز داشته باشید.

در این مثال نحوه کامپایل و نصب curl از سورس را آموزش خواهیم داد. اصول اولیه انجام اینکار در مورد اکثر پکیج ها یکسان است و می توانید در بسیاری از موارد از آن استفاده کنید.

کامپایل و نصب پکیج از سورس روی vps

کامپایل و نصب پکیج از سورس روی vps

پیش نیازها

برای کامپایل سورس ها در لینوکس، به پکیجی که در سیستم های مبتنی بر دبیان  ” build-essential” و در سیستم های Development Tools ” CentOS ” نامیده میشود و شامل کامپایلرها و کتابخانه های gcc/g++ مورد نیاز برای کامپایل پکیج ها می باشد نیاز خواهید داشت .

برای نصب این پکیج روی دبیان و اوبونتو دستور زیر:

 

و روی لینوکس CentOS  دستور زیر را اجرا کنید :

 

بعضی از پکیج ها به منظور کامپایل و یا اجرای عملیات پس از آن، به وابسته های نصب نیاز دارند. هنگامی که از apt و یا پکیج منیجرهای دیگر استفاده می کنید، معمولا این موارد را برای شما انجام می دهند. هنگام کامپایل کردن پکیج های خود ، باید از نصب پکیج های مورد نیاز اطمینان حاصل کنید .

از آنجا که در این مثال نحوه کامپایل کردن curl آموزش داده میشود، باید همه پیش نیازها را از قبل فراهم کنید. با این حال برای نصب سورس کامپایل شده ، به دسترسی های روت یا sudo در VPS  نیاز دارید .

دریافت و کامپایل کردن سورس روی VPS

دانلود تاربال ( Tarbal) :

اولین چیزی که نیاز دارید دانلود سورس کد curl است. در این مثال ما از Tarbal موجود در وب سایت curl استفاده می کنیم. در صورت تمایل میتوانید URL نسخه فعلی curl را در دستور زیر قرار دهید :

 

این دستور، سورس کد  را با عنوان curl.tar.gz دانلود و در دایرکتوری فعلی ذخیره میکند.

سپس باید Tarbal  را با استفاده از دستور زیر از حالت zip خارج کنید:

 

سورس در فولدری به نام ” curl- ” که در ادامه آن ، شماره نسخه نوشته شده ، ذخیره میشود. اگر دستور زیر را تایپ کنید :

 

یک خروجی مشابه زیر مشاهده خواهید کرد:

 

در این مثال نام فولدر، “curl-7.32.0” می باشد ، بنابراین برای ورود به فولدر دستور زیر را تایپ کنید:

 

کانفیگ و کامپایل کردن سورس

در داخل پوشه، فایل های مختلفی مشاهده خواهید کرد. اما در حال حاضر، فقط باید بر روی فایل configure تمرکز کنید. “configure” یک اسکریپت طراحی شده برای کمک به اجرای یک برنامه در تعداد زیادی از کامپیوترها می باشد. دستور زیر را اجرا کنید :

 

با اجرای این دستور به طور خودکار از متغیرهای سیستم شما برای کانفیگ و آماده کردن سورس برای VPS استفاده خواهد شد. با انجام این کار، کامپایلر می داند که کتابخانه های مورد نیاز سورس یا در این مثال curl را کجا جستجو کند. علاوه بر این، محل نصب پکیج را نیز کشف خواهد کرد. پس از انجام این کار، فایلی با نام makefile شامل تمامی اطلاعات ایجاد میشود. برای کامپایل سورس دستور زیر را اجرا کنید:

 

کامپایل در مدت یک دقیقه یا بیشتر انجام خواهد شد. پس از پایان کامپایل ، برای نصب، دستور زیر را اجرا کنید:

 

Make با توجه به این دستور در Makefile ،  پکیج کامپایل شده را نصب خواهد کرد:

اگر curl  به درستی نصب شده باشد  ، با تایپ curl  ، چیزی شبیه به متن زیر مشاهده خواهید کرد:

 

در صوت مشاهده ارور bash ، دستور زیر را اجرا کنید :

 

با این کار در /usr/bin/curl لینکی ایجاد خواهد شد که آن را به /usr/local/bin/curl متصل می کند و شما میتوانید با تایپ curl به سادگی curl را در کنسول اجرا کنید . این کار معمولا به طور خودکار انجام می شود، اما در برخی موارد اسکریپت configure نمی تواند مکان دقیق نصب را پیدا کند. برای بدست آوردن نسخه فعلی curl دستور زیر را اجرا کنید :

 

خروجی این دستور :

 

عملیات کامپایل و نصب curl از سورس با موفقیت انجام شد .

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *