کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast یکی از بزرگ ترین علامت های سوال دارندگان وب سایت های مبتنی بر وردپرس است .  پلاگین سئو Yoast در حال حاضر در کنار All in one seo pack محبوب ترین پلاگین بهینه ساز وردپرس است . به عقیده شخصی من پلاگین Yoast به مراتب قوی تر و حرفه ای تر از All in one seo است و در صورت کانفیگ صحیح  (این پلاگین بر خلاف All in one seo انعطاف پذیری بالا تری داشته و دست سئو کار را به معنای واقعی در ایجاد تغییرات باز میگذارد )  بیشترین تاثیر را روی سئو وردپرس خواهد گذاشت .

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

شاید یکی از بهترین نمونه ها و تجربه های موفق پلاگین سئو وردپرس Yoast همین وب سایت آموزشی کامپایلر باشد…در این مقاله قصد داریم تا بهترین کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast برای وب سایت های فارسی زبان را به شما آموزش دهیم :

کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

آموزش نصب این پلاگین سئو ساز وردپرس در پست های قدیمی مربوط به آموزش سئو سازی وردپرس وجود دارد و در این مقاله به نحوه نصب پلاگین Yoast در وردپرس اشاره ای نمیکنیم . هر چند که نصب یک پلاگین در وردپرس شاید ساده ترین کار ممکن باشد!

بعد از نصب پلاگین WordPress SEO by Yoast و فعال سازی آن روی منوی ساخته شده در پنل ادمین وردپرس با نام  سئو کلیک کنید . 

تنظیمات پیشخوان پلاگین سئو Yoast

این قسمت از اهمیت خیلی زیادی از نظر ما برخوردار نیست . شاید مهم ترین قسمت این بخش ابزار های وب مستر باشه که میتونید بر اساس اطلاعات شخصیتون ویرایش کنید .

وردپرس سیتی عنوان ها & متاها

بخش عنوان ها و متاها مهم ترین قسمت افزونه سئو Yoast است و میبایست با دقت و وسواس بسیار زیاد کانفیگ بشه . در تب عمومی با چند گزینه برای تیک زدن مواجه میشید که به ترتیب توضیح داده میشه :

تنظیمات عنوان

اجبار به بازنویسی عنوان ها توسط پلاگین سئو Yoast

این امکان برای قالب های وردپرسی است که شاید بتوان آن ها را غیر استاندارد نامید . در هر فراخوانی از صفحات وب سایت شما ، پلاگین سئو وردپرس Yoast مقادیری را در صفحات شما Inject کرده و همچنین متا تگ ها را به شیوه ای که سئو کار به آن معرفی کرده generate خواهد کرد . اگر از قالب های غیر استاندارد استفاده میکند ، خواهید دید که تنظیمات اعمال شده در پلاگین Yoast در صفحات وردپرس شما اعمال نمیگردد یا ناقص اجرا میشود … بنا بر این در حالت چاره ای ندارد جز تیک زدن و انتخاب کردن گزینه اجبار به بازنویسی عنوان ها . این یکی از دلایلیست که این وب سایت همچنان از قالب پیش فرض وردپرس استفاده میکند! در صورت استفاده از قالب های اختصاصی ، هرگز به افراد تازه کار اطمینان نکنید و طراحی قالب وردپرس را به طراحان حرفه ای بسپارید …

پهنای سایت متا تنظیمات

زیر صفحه های بایگانی فهرست راهنما نشود. 

با انتخاب و تیک زدن این گزینه در پلاگین Yoast از ایندکس شدن صفحات یا اصطلاحا page های صفحه اصلی وب سایت خود در موتور های جستجو و گوگل جلوگیری میکنید . ما از این گزینه استفاده کریده ایم ، چرا معتقدیم فقط و فقط محتوای ارزشمند و مهم سایت باید در گوگل ایندکس و ثبت شود و ایندکس شدن شماره صفحات در گوگل جز بی ارزش کردن سایت و پایین آوردن چگالی کلمات کلیدی اصلی سایت ثمره دیگری به همراه نخواهد داشت . بنا بر و با انتخاب این گزینه از این به بعد شماره صفحات وب سایت شما در گوگل ایندکس نخواهند شد . برای مثال :

http://compiler.ir/page/2

http://compiler.ir/page/3

لیک های فوق از وب سایت آموزشی کامپایلر هر گز در گوگل ایندکس نمیشوند چرا که گزینه زیر صفحه های بایگانی فهرست راهنما نشود را تیک زده ایم…

استفاده از متا کلمات کلیدی متا؟

الگوریتم گوگل مدت هاست که توجهی به کلمات کلیدی یا متا تگ کلمات کلیدی keywords نداشته و همچنان نیز در الگوریتم جدید گوگل این موضع صادق است . از طرفی خود جناب Yoast نیز اصرار دارد که از این متا تگ در پست ها استفاده نشود…به هر حال با انتخاب این گزینه قادر به انتخاب کلمات کلیدی برای صفحه اصلی و همچنین هر پست و برگه در وردپرس خواهید بود . توجه کنید که تعداد کلمات کلیدی کمتر از ۱۰ عدد باشد .

در انتخاب صفحه تب عمومی از قسمت متاها و عنوان ها قسمتی با این عنوان وجود دارد :

Clean up the <head>

اگر قصد تولید محتوای واقعی دارید و از اون دسته مدیران وب سایت هایی که فقط کپی کاری میکنند نیستید  این ۳ گزینه را تیک زده و انتخاب کنید و سپس روی ذخیره تغییرات کلیک کنید :

مخفی کردن لینک های RSD

مخفی کردن پیوندهای RSS

Hide WLW Manifest Links

خوب تظیمات قسمت عمومی از بخش عنوان ها & متاها به بهترین شکل ممکن انجام پذیرفت…وارد مرحله بعدی که بسیار مهم ازت میشویم . روی تب خانه کلیک کنید :

خانه

عنوان قالب

متا تگ عنوان یا Title Meta Tag مورد نظرتان را در این قسمت وارد کنید . قبلا و در مطالب قدیمی آموزش سئو بار ها و بارها  از اهمیت متا تگ عنوان در سئو و بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو سخن گفته ایم . پس بهترین عبارت ممکن را انتخاب کنید . پلاگین سئو وردپرس Yoast این متن را در هنگام لود صفحه جای Title خواهد گذاشت .

قالب توضیحات داده

این قسمت نیز همان متا تگ توضیحات یا Description خواهد بود . اهمیت توضیحات کوتاه سایت یا همان متا تگ توضیحات بسیار بسیار بالاست و در کنار متا تگ عنوان یا Title سایت مهم ترین متا تگ های مربوط به سئو را تشکیل میدهد . سعی کنید جمله ای کوتاه و شامل تمام کلمات کلیدی سایت انتخاب کنید که کاربر با خواندن آن متوجه شود وب سایت شما چه موضوعاتی را شامل میشود .

قالب کلمات کلیدی متا 

این قسمت در صورتی وجود خواهد داشت که شما در مرحله قبلی گزینه استفاده از متا کلمات کلیدی متا؟ را انتخاب کرده باشید . در این صورت کلمات کلیدی ایندکس سایت را در این قسمت وارد میکنید و بین هر کلمه کلیدی یک کاما انگلیسی قرار میدهید . هنوز بعضی از موتور های جستجو به این متا تگ توجه میکنند …

کانفیگ تب خانه از بخش عنوان ها و متاها در پلاگین سئوی وردپرس یوست هم به پایان رسید . میرسیم به سخت ترین یا به عبارتی پیچیده ترین قسمت کار یعنی کانفیگ گونه های فرسته در پلاگین سئو ساز Yoast . تنظیمات این قسمت در واقع همان متا تگ های مهم را به صورت دلخواه شما و داینامیک استخراج خواهند کرد . با کمک این ابزار شما میتوانید تگ های مربوط به جزئی ترین بخش های وردپرس را نیز شخصی سازی و بر اساس نیازتان تعریف کنید . برگه ها ، پست ها ، نویسندگان ، برچسب ها و … همه و همه میتوانند ساختار متا تگ های اختصاصی ، متفاوت و مربوط به خودشان را داشته باشند  .

کانفیگ حرفه ای تنظیمات پلاگین سئو ساز وردپرس به نام یوست یا WordPress seo by Yoast

کانفیگ حرفه ای تنظیمات پلاگین سئو ساز وردپرس به نام یوست یا WordPress seo by Yoast

 

اگر میدانید دقیقا قصد انجام چه کاری را دارید یا سک سئو کار حرفه ای هستید که هیچ ، در غیر این صورت از این کانفیگ استاندارد و امتحان پس داده استفاده کنید :

نوشته ها

عنوان قالب : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب کلمات کلیدی متا : %%focuskw%%

جلوی گزینه نویسنده یک چک باکس با عنوان عدم نمایش rel=”author” وجود دارد که انتخاب کردن و تیک زدن آن سبب جلوگیری از نمایش و ایندکس شدن نام نویسنده مطلب در هر نوشته و در گوگل میگردد . این گزینه به اعتلای کیفی سایت شما و بهینه شدن وضع سئو در گوگل کمک میکند . همانطور که قبلا اشاره کردیم  هر چه اطلاعات ثبت شد در گوگل پر اهمیت تر باشند ، به نفع سئو سایت شما خواهد بود . نام شما هیچ وقت یک هدف در سئو نبوده و نخواهد بود!

پس گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم انتخاب کنید .

برگه ها

عنوان قالب : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب کلمات کلیدی متا : %%focuskw%%

گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم انتخاب کنید .

رسانه

عنوان قالب : %%title%%

قالب توضیحات داده : %%excerpt%%

قالب کلمات کلیدی متا : %%focuskw%%

گزینه عدم نمایش rel=”author” را هم انتخاب کنید .

کانفیگ قسمت گونه های فرسته از پلاگین WordPress Yoast به پایان رسید . حالا روی تب طبقه بندی کلیک کنید :

دسته ها

طبق سیاست قبلی ، قسمت دسته ها یا دسته بندی موضوعات اصلی سایت شما معمولا محتوای غنی ندارد و نیازه به ایندکس شدن آن در گوگل نیست . در بهترین حالت ممکن شما فادر به انتخاب چند متا تگ برای دسته ها خواهید بود . متا تگ بدون محتوا و بدنه اصلی صفحه هیچ ارزشی نداشته و بهتر است ایندکس نشود . بنا بر این روی چک باکس مربوط به این گزینه کلیک کنید و پس از آن هم دیگر نیازی به کانفیگ و مقدار دهی متا های این قسم نیست :

روبات متا:noindex, follow

با انجام این کار کلیه لینک های زیر مجموعه category در وردپرس غیر قابل ایندکس در موتور های جستجو و گوگل خواهند بود . در واقع انتخاب این گزینه با اضافه کردن مقدار زیر در فایل robots.txt هیچ تفاوتی نخواهد داشت : 

User-agent: *

Disallow: /category/

با انتخاب این گزینه و ذخیره کردن آن گوگل لینک هایی مشابه این را هرگز ایندکس نخواهد کرد :

http://compiler.ir/category/control-panel

http://compiler.ir/category/seo

http://compiler.ir/category/linux

تنظیمات پلاگین سئو Yoast WordPress Seo در قسمت طبقه بندی نیز به پایان رسید . حالا روی تب دیگر کلیک کنید . تنها نکته پر اهمیت قسمت بایگانی های نویسنده و بایگانی تاریخ از پلاگین Yost انتخاب کردن و تیک زدن این دو قسمت است :

بایگانی های نویسنده و بایگانی تاریخ

روبات متا:noindex, follow برای هر دو قسمت

غیر فعال کردن بایگانی های نویسنده

نیازی به غیر فعال کردن بایگانی تاریخ نیست ، چرا که کاربران باید امکان جستجو و دسترسی به اطلاعات سایت شما بر مبنای تاریخ انتشارهر مطلب را داشته باشد . 

با انتخاب این ۳ گزینه در وردپرس Yoast بایگانی نویسنده را به طور کلی غیر فعال کرده و همچنین از ایندکس شدن محتوای تکراری بایگانی نویسنده و بایگانی تاریخ در گوگل جلوگیری میکنید . عدم وجود مطالب تکراری در یک سایت یکی از پر اهمیت ترین بخش های سئو در گوگل به حساب می آید .

سخت ترین قستم کار کانفیگ پلاگین Yoast و مربوط به بخش عنوان ها & متاها به پایان رسید . 

تنها بخشی که پس از عنوان ها و متاها (به نظر تیم سئو کامپایلر) از اهمیت بالایی برخوردار است قسمتی با عنوان نقشه های XML سایت یا نقشه XML سایت است :

نقشه XML سایت در پلاگین سئو Yoast

نقشه سایت هم یکی از مباحث قدیمی و بحث شده مربوط به سئو در وب سایت کامپایلر است . اگر از پلاگین دیگری برای ساخت نقشه سایت با فرمت XML برای گوگل بهره میبرید که هیچ ، در غیر این صورت پلاگین یوست به بهترین شکل ممکن نقشه سایت شما برای گوگل را به صورت اتوماتیک میسازد . برای فعال سازی آن کافیست از قسمت نقشه های XML سایت گزینه ای که با عنوان زیر مشخص شده است را انتخاب کنید و تیک بزنید :

برای فعال کردن قابلیت های نقشه سایت xml بر روی جعبه زیر کلیک کنید

در ضمن لزومی به اضافه کردن کل محتوا به نقشه سایت نیست . این کار سبب سنگین شدن فایل XML استخراج شده میگردد و از طرفی اولویت ها را نیز در سایت شما به هم میریزد . برای مثال دسته ها و رسانه ها (همان Attachment ها) نیازی به ثبت شدن در نقشه سایت ندارند . برای بهینه شدن قسمت نقشه سایت پلاگین سئو Yoast تیک های زیر را بزنید :

در قسمت محروم کردن انواع مطالب : رسانه (attachment)

در قسمت مانع شدن از طبقه بندی ها : دسته ها (category)

در صورت پیاده سازی تمام تنظیمات آموزش داده شده در پلاگین وردپرس سئو با نام Yoast میتوانید اطیمنان داشته باشید پلاگین سئوی شما به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ ایرادی کانفیگ شده است . اگر از وب سرور Nginx استفاده میکنید حتما این ۲ خط Rewrite را در vhost مربوط به سایت مورد نظر وارد کنید و وب سرور Nginx را ریستارت کنید :

rewrite ^/sitemap_index\.xml$ /index.php?sitemap=1 last;
rewrite ^/([^/]+?)-sitemap([0-9]+)?\.xml$ /index.php?sitemap=$1&sitemap_n=$2 last;

بعد از ریستارت کردن وب سرور انجین اکس ، نقشه سایت شما نیز به درستی کار خواهد کرد .

برای استفاده از خدمات سئو وردپرس و بهینه سازی سایت همین امروز با ما تماس بگیرید . 

 

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

11 thoughts on “کانفیگ پلاگین سئو وردپرس Yoast

 1. محمد رسولی نژاد

  سلام
  در بخش خانه
  متا تگ هایی که گفتید منظورتون کلید واژه های مهم سایت هست؟
  برای مثال در یک سایت مربوط به حیوانات خانگی متا تگ ها میتونه طوطی سگ گربه ماهی و … باشه. درسته؟
  اگر این طور هست در بخش عنوان قالب و قالب توضیحات داده و قالب کلمات کلیدی متا چی بنویسیم؟ یعنی کلید واژه های تکراری؟
  تو بخش توضیحات قالب فرضاً یه توضیحی بنویسیم که کلمات کلیدی سایت رو هم شامل بشه.
  تو بخش اول و دومش هر دو رو باید فقط کلمات کلیدی نوشت؟ تکراری بشه مشکل نداره؟
  از کجا متوجه بشیم که چه کلمات کلیدی ای برای سایت ما مناسب ترین هست؟

  Reply
  1. Babak Ajideh Post author

   سلام

   به عنوان بهترین مثال متا های استفاده شده در پلاگین سئو یوست وب سایت کامپایلر رو اینجا قرار میدم :

   عنوان قالب : سئو و هاست و کانفیگ سرور لینوکس
   قالب توضیحات داده :خدمات سئو و هاست و میزبانی وب حرفه ای لینوکس و فروش سرور مجازی و سرور اختصاصی و کانفیگ سرور
   قالب کلمات کلیدی متا : هاست,سئو,لینوکس,میزبانی,سرور,وب,کانفیگ

   عنوان قالب میشه همون متا تگ Title که مهم ترین تگ سئو از هر نظر محسوب میشه
   قالب توضیحات داده هم میشه متاتگ توضیحات یا تگ Description که دومین متا تگ به لحاظ اهمیته
   قالب کلمات کلیدی میشه همون متا تگ کلمات کلیدی یا Keywords Meta Tag که از نظر گوگل دیگه ارزش چندانی نداره

   حتما به شکل انتخاب عنوان و متا تگ توضیحات دقت کنید .

   با توجه به اینکه از بلاگر وردپرس استفاده میکنید حتما این مطالب رو هم مطالعه کنید :

   http://compiler.ir/%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%DA%AF-title-%D8%B3%D8%A6%D9%88/

   http://compiler.ir/%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%BE%D8%B1%D8%B3/

   http://compiler.ir/%D8%A8%D9%87%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%BE%D8%B1%D8%B3/

   http://compiler.ir/%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88-%D8%A8%D9%87%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%BE%D8%B1%D8%B3/

   http://compiler.ir/%D8%B3%D8%A6%D9%88-%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84/

   Reply
 2. محمد رسولی نژاد

  سلام

  ممنون
  چند تا سوال دیگه.
  ۱٫ افزونه ی موضوعات مشابه ای که استفاده کردید اسمش چی هست؟ منظورم همینی هست که زیر همین مطلب شما نمایش داده میشه
  ۲٫برای خبرنامه ی سایت خودتون از چه سیستم و افزونه ای استفاده شده؟
  ۳٫ از چه افزونه ای برای امتیاز دادن به پست ها استفاده کردید (منظورم همین ستاره ها هست)؟ چند افزونه دیدم که ستاره ها رو در نتایج گوگل هم اضافه میکرد. در یکی از مطالب شما خوندم که هر چیز اضافه ای به گوگل داده بشه باعث میشه تاثیر منفی در سئو داشته باشه.
  ۴٫ برای تگ h2 من عنوان رو در ابتدای مطلب هم میزارم و با ادیتور به heading 2 تغییرش میدم اما وقتی مطلب رو در سایت میبینم هیچ تغییری ایجاد نمیشه. یا اینکه حتی bold هم نمیشه کرد تو قالب استاندارد ۲۰۱۴ وردپرس

  ممنون میشم راهنمایی کنید
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  Reply
  1. Babak Ajideh Post author

   پلاگین پست های مشابه ما Contextual Related Posts هست
   پلاگین خبرنامه MailPOET
   امتیاز دهی پلاگین WP-PostRatings

   heading2 همون تگ h2 هست . تو تمام پست های ما حد اقل یک تگ h2 هست که میتونید مشاهده کنید (ctrl + u)

   Reply
 3. حسین

  سلام
  خیلی مطلب مفیدی بود ممنون.
  من فقط نمی فهمم چرا بعضی از سایت ها مثل همیار وردپرس لینک کوتاه shortlink هم از wp_head حذف میکنن در صورتی که خیلی کاربردیه.البته با حذف لینک کوتاه بازم میشه id مطلب رو با سرچ کلمه post در سورس سایت پیدا کرد و براحتی طبق آدرس site.com/?p=id ازش استفاده کرد 🙂

  Reply
 4. کدخدانت

  سلام
  ازلطف شما بابت قراردادن مطالب کاملا ارزشمند سپاسگزاریم
  اگه امکان داره در مورد سئو کردن ساده سایت برای کاربرانی
  که تازه با وردپرس کارمیکنند توضیحاتی بدید
  منظور بنده با زبان ساده تر هستش
  موفق باشید

  Reply
 5. hikiran

  سلام دوستان یه سوال دارم.چطوریه که بعضی از مقالاتمون وقتی توو گوگل با اون عنوان سرچ می کینم اول گوگل میاد ولی بعضی اصلا نمیاد.مشکل اونایی که نمیاد چیه؟

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *