گوگل پنالتی و حذف شدن ناگهانی سایت از صفحات اول گوگل

مدت هاست که به دلیل عدم درک صحیح بسیاری از مشتریان از مفهوم سئو و همچنین کمبود وقت به دلیل انجام پروژه های کانفیگ سرور ،  پروژه سئو و بهینه سازی سایت قبول نمیکنیم . یکی از درخواست های مرتبط با سئو و بهینه سازی سایت که جدیدا زیاد برای ما ارسال میشود مربوط به گوگل پنالتی و حذف ناگهانی یک سایت (به صورت کامل یا فقط بخش هایی از سایت) از صفحات موتور جستجوی گوگل است . فهمیدن این موضوع که آیا بلک لیست شده اید یا نه کار سختی نیست .  گوگل پنالتی یا جریمه شدن سایت شما توسط گوگل برابر است با متوقف شدن یا کاهش چشمگیر ورودی سایت شما از طریق گوگل .

آیا سایت شما مشمول جریمه گوگل پنالتی و وارد لیست سیاه گوگل شده است؟

آیا سایت شما مشمول جریمه گوگل پنالتی و وارد لیست سیاه گوگل شده است؟

در دنیای سئو اسم های زیادی برای این اتفاق وحشتناک گذاشته شده است . عده آن را گوگل پنالتی مینامند و برخی دیگرنام لیست سیاه و بلک لیست شدن سایت در گوگل را برای آن انتخاب میکنند . نام آن هر چه که باشد یک معنی بیشتر ندارد ، و آن نابودی سایت و زحمات چند ساله وب مستر است . در ادامه بحث به دلایل حذف شدن یک سایت از گوگل و راه های جلوگیری از جریمه گوگل پنالتی و بلک لیست شدن سایت در گوگل می پردازیم .

حذف شدن ناگهانی سایت از صفحات اول گوگل

این اولین مطلب اختصاصی ما در زمینه بررسی دلایل حذف یک سایت از گوگل یا کاهش ناگهانی رتبه و بازدید سایت در گوگل است ولی در گذشته و در میان مطالب آموزشی سئو بار ها و بار ها به مواردی که تاثیر منفی در رنک و رتبه سایت میگذارند اشاره کرده ایم . بعضی از دلایل بروزگوگل پنالتی یا جریمه شدن سایت توسط گوگل در ادامه بررسی میشوند .

تغییر های پی در پی در آدرس دامنه و تاثیر منفی آن بر سئو

جبران آسیب های وارده ناشی از تغییر آدرس دامنه به سئوی سایت حتی فقط برای یک بار بسیار سخت و دشوار و در برخی از موارد غیر ممکن است . برای مثال هیچ چیز جای زمان را در سئو پر نخواهد کرد . سابقه خوب چند ساله شما در تولید محتوا هرگز به طور کامل به دامنه جدید منتقل نخواهد شد . از طرفی لینک هایی که با تولید محتوای شما (link building) ایجاد شده اند هرگز به دامنه جدید (حد اقل به صورت کامل) منتقل نخواهند شد . حالا تصور کنید این تغییرات در نام دامنه همیشگی و مداوم باشند …

گوگل پنالتی یا جریمه شدن در گوگل

گوگل پنالتی یا جریمه شدن در گوگل

تا جایی که امکان دارد از تغییر آدرس و نام دامنه خود داری کند و در صورتی که مجبور به انجام این کار هستید ، حتما از طریق پنل گوگل وب مستر ، تغییرات را به اطلاع گوگل برسانید تا میزان آسیب وارد شده به وب سایت شما به کمترین مقدار ممکن برسد . در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی حتی مطالب جدید سایت شما در گوگل ایندکس نشوند !

تغییرات مداوم در ساختار داخلی وب سایت

تغییرات پی در پی در ساختار لینک ها و نحوه آدرس دهی به پست ها و مطالب سایت ،  تغییرات مداوم در متا تگ های مهم در سئو مانند عنوان و توضیحات سایت ، تغییرات پی در پی در قالب سایت و اعمالی از این قبیل سایت شما را به سمت زوال و نابودی خواهد کشاند . فراموش نکنید که گوگل به روند تغییرات سایت شما (مثبت یا منفی) عادت خواهد کرد . پس سعی کنید حافظه قوی گوگل را با یک سابقه خوب ازوب سایتتان پر کنید . با داشتن یک استراتژی قوی در سئو ساختار وب سایت شما نباید بعد از تاسیس سایت تغییرات چندانی داشته باشد .این اشتباهی بود که خود ما حد اقل ۳ بار مرتکب آن شده ایم و نتیجه آن نیز کاهش چشم گیر بازدید از طریق گوگل بود . استمرار در این اشتباهات سبب سقوط آزاد رنک و رتبه شما در گوگل خواهد بود به نحوی که حتی با اصلاح روند اشتباهات نیز دیگر به سادگی قابل جبران نخواهد بود . مطالب خوب و غنی سایت شما از نظر گوگل جدی گرفته نخواهد شد و قوی ترین مطالب روی دامنه شما ارزشی نخواند داشت که عملا همان گوگل پنالتی  یا جریمه گوگل خواهد بود!

بالا آوردن سایت با بک لینک های اشتباه

خرید اشتباه بک لینک به طور کامل مردود است ولی خرید بک لینک اشتباه یعنی خود کشی و بد ترین نوع نابود کردن سایت با دستان خود وب مستر . خرید لینک در ابتدای فعالیت سایت هیچ معنایی جز سوء استفاده از الگوریتم امتیاز دهی گوگل نخواهد داشت . شما فقط زمانی مجاز به انجام این کار هستید که مدت ها به تولید محتوای ارزشمند و لینک سازی طبیعی در گوگل‌ (به کمک محتوای سایت) پرداخته باشید . در این صورت میتوانید یک یا چند لینک قوی از وب سایت هایی که حد اکثر ۱۰ لینک خروجی در صفحه اصلی خود دارند خریداری کنید . بک لینک خریداری شده از سایتی که بیش از ۱۰ لینک خروجی به صورت Follow در صفحه اصلی خود داشته باشد یا به عبارتی به شکل علنی بک لینک فروش باشد ، میتواند عامل خوبی برای حذف یک شبه کل وب سایت شما از صفحات نخست یا کل صفحات نتایج گوگل باشد . اگر سطح وب سایت شما به لحاظ علمی بالا باشد ، میتوانید از وب سایت های هم سطح خود لینک بگیرید که علاوه بر عدم وجود خطرات جریمه شدن توسط گوگل ، تاثییری دوچندان بر رنک و رتبه و بازدید وب سایت شما خواهد گذاشت .

بلک لیست شدن یا اضافه شدن سایت به لیست سیاه گوگل

 استفاده از پلاگین ها و روبات های خبر دزد!

بهترین نامی که میتوان برای این دسته از پلاگین  ها و روبات ها انتخاب کرد خبر دزدی است . کپی پیست کردن مطالب به صورت دستی قطعا یک امتیاز منفی در سئو محسوب میگردد ولی اگر به صورت ماشینی و اتوماتیک و در نتیجه در تعداد بسیار زیاد صورت پذیرد منجر به نابودی کامل سایت شما در گوگل خواهد شد . تعداد صفحات ایندکس شده سایت شما در گوگل کم اهمیت ترین موضوع در سئو به حساب می آید . این یک تصور غلط و خنده دار بسیاری از وب مستران ایرانیست که فکر میکنند هر چه تعداد صفحات ایندکس شده از سایتشان در گوگل بیشتر باشد ، درنتیجه ازنظر سئو وضعیت بهتری خواهند داشت .  ۱۰ صحفه یا مطلب با محتوا ، جدید و از نظر علمی قوی از ۱ میلیون لینک کپی شده و تکراری (به مراتب) ارشمند تر است . فقط یک مطلب با ارزش و جدید میتواند ترافیکی معادل هزاران پست کلیشه ای و کپی شده به سایت شما روانه سازد .

گوگل پنالتی به جرم رعایت نکردن کپی رایت

عدم رعایت کپی رایت بین المللی و شکایت از سایت شما به گوگل

عدم رعایت قانون کپی رایت در سطح بین المللی در مواردی مانند آثار هنری ،  فیلم و موسیقی های جدید (به خصوص در مواردی که اثر در بازار رقابت و در حال فروش است) ، استفاده و نشر نسخه های غیر قانونی نرم افزار های غیر رایگان در محتوای سایت مانند آنتی ویروس های بدون لایسنس یا کرک شده ، کتاب های PDF و … میتوانند با یک شکایت ساده از طرف تولید کننده به گوگل ، باعث حذف کامل وب سایت شما از گوگل شوند . این دقیقا چیزیست که با عبارت گوگل پنالتی مشهور و شناخته شده است . حتی مدیر یک سایت عادی هم میتواند با ارائه مدارک به گوگل علاوه بر حذف مطلب کپی شده در سایت شما (بدون ذکر منبع) از صفحات گوگل ، یک امتیاز منفی بزرگ از نظر سئو برای شما ثبت کند  . استمرار این گزارشات به گوگل سایت شما را به بلک لیست و همان لیست سیاه گوگل نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد . اگر باور این موضوع برای شما سخت است به شما توصیه میکنیم لینک زیر را یک بار مطالعه کنید:

http://adelshojaei.ir/1390/11/25/how-to-report-spam-site-to-google/

آیا راهی برای رفع گوگل پنالتی و خارج کردن سایت از لیست سیاه گوگل وجود دارد؟

پیشگیری از بلک لیست شدن در گوگل و جلوگیری از جریمه گوگل یا همان گوگل پنالتی بسیار ساده تر از خارج کردن سایت از پنالتی گوگل است . راهکار هایی برای حذف وب سایت از لیست سیاه گوگل وجددارند که اغلب نسبی و بدون گارانتی هستند . قبل از اینکه بابت این کار پولی به شخصی بپردازید واقع بینانه همه جوانب امر رو بسنجید ، هیچ تضمینی برای خروج سایت از این وضعیت در کوتاه مدت وجود ندارد . فقط چند راهکار ساده وجوددارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد .

 • کپی کردن مطالب سایت های دیگر (به هر شکلی) رامتوفق کنید
 • خرید بک لینک را متوقف کنید
 • با کمک ابزار Disavow links بک لینک های غیر مجاز را حذف کنید
 • شروع به تولید محتوای غنی و جدید کنید
 • لینک های خروجی غیر قانونی را از صفحه اصلی سایت پاک کنید

بعد از رفع ایرادات و شروعی مجدد به قصد جبران اشتباهات ، درخواست بازبینی مجدد وب سایت خود را به گوگل ارسال کنید . فقط حتما زمانی این درخواست را ارسال کنید که واقعا تغییرات بنیادی در سیستم کاری خود ایجادکرده اید . برای ارسال درخواست بازبینی به گوگل باید از طریق گوگل وب مستر تولز اقدام کنید :

https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=en&pli=1

به جای پرداخت هزینه های سنگین سئو به سئو کاران فقط با رعایت ساده ترین مسائل مربوط به سئو در کنار تولید مطالب جدید و با محتوا علاوه بر جلوگیری از بلک لیست شدن سایت خود در گوگل ، نتایج اول موتور های جستجو را به وب سایت خود اختصاص دهید .

پاسخ به کلیه سوالات شما در زمینه وب هاستینگ و مدیریت سرور در انجمن کامپایلر

10 thoughts on “گوگل پنالتی و حذف شدن ناگهانی سایت از صفحات اول گوگل

 1. حسینی

  باسلام و خسته نباشید
  من از دوستان سوالی داشتم
  من تا چند روز پیش تو چند تا کلمه صفحه ۵ بودم البته صفحه اصلی سایتم و تو پست هایی که گذاشتم تو اون ها هم الان تو صفحات اول تا سوم هستم
  میخواستم بدونم الان چند روزه که گوگل صفحه اصلی سایتمو از تمام صفحاتش حذف کرده اما پستامو حذف نکرده
  آیا گوگل سایت منو اسپم شناخته و پنالتیم کرده ؟
  البته من تو چند تا از سایتایی که مشخص میکردن من پنالتی شدم یان رفتم همشون میگفتن نشدی بجز یکی از این سایتا که آدرسشو براتون میزارم
  واگه واقعا سایت من اسپم شده باید چیکار کنم تا از اسپم خارجش کنم
  ممنون میشم که راهنماییم کنید
  اینم لینک سایت

  Reply
  1. رومینا

   سلام
   منم با همین مشکل مواجهم ، اولیل بیشتر سرچ ها صفحه اول سایتم بود الان همش صفحات داخلیه فقط یه مورد داره صفحه اصلیه سایتو اونم صفحه ۸ ۹ نشون میده ، مشکل چیه
   لطفا راهنمایی کنید
   ممنون

   Reply
 2. نمايشگاه جهيزيه

  سلام آقای مدیر، خسته نباشید؛
  فرق بک لینک و لینک عادی چیه؟
  میدونم بعضی از لینک ها رو اصطلاحاً نو فالو و بعضیاشو فالو میگن؛
  ولی معنی دقیق و واضحی از بک لینک ندارم،
  برای مثال الان سایت من “نمایشگاه جهیزیه” حدود ۲۵۵ لینک در سایت های مختلف داره آیا این همان بک لینک هست؟

  Reply
 3. بن دانلود

  با سلام

  چرا هرروز الکسای سایتم بالاتر میره ؟؟>
  را ستی شما تاحالا این جمله به گوشتونخورده با دیدید البته
  در زیر تمامی لینک های یک سایت نوشته میشه : این سایت ممکن است به رایانه شما صدمه بزند.
  این کار رو گوگل انجام میده برای سایت هایی که اسپم شناخته شدند. راستش من از سیستم ایران پاپ اپ :irpopup.ir/ استفاده میکردم که یک دفعه ایندکس ها در گوگل وبمستر صفر شدن و در زیر تمامی لینک های سایتم جمله : این سایت …
  نوشته میشد.تمامی لینک ها مسدود و…لیست سیاه فکر کنم..
  اما بعدش که فهمیدم مشکل ازپاپ اپ این سیستمه پاپ اپ اونو از سایت حذف کردم و به گوگل گفتم که مشکل حل شده .
  بعدش تمامی ایندکس ها برگشتن ..بازدید هم برگشت به حالت اول ..اماالان بعد از ۳ روز باز دوباره بازدید نصف شده و جالب اینه هر روز کمتر از دیروز میشه ../حالا از شما یک راهنمایی میخواستم که بنظرتون چیکارکنم. ؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی ام کنید .درضمن .الان هر مطلبی مینویسم گوگل ایندکس میکنه و همه چی عادیه . و در گوگل وبمستر هم تمامی ایدندکس ها هم سر جاشونن.
  تنها مشکلی که هست اینه که هر روز داره بازدید کمتر از دیروز میشه . لطفا راهنمایی کنید .
  باتشکر

  Reply
 4. ayub

  با سلام و خسته نباشید سایت من گاهی صفحه اصلی از جستجوی گوگل حذف و دوباره برمیگرده علتش چیه؟

  Reply
  1. Babak Ajideh Post author

   دلایل زیادی میتونه داشته باشه، مواردی مثل خرید بک لینک، استفاده از تبلیغات پاپ آپ، و به طور کلی سئو سازی با روش هایی غیر قانونوی و موسوم به سئو کردن کلاه سیاه از دلایل رایج این مشکلات هستند.

   Reply
 5. علی

  سلام وقت بخیر
  خواهش میکنم جواب سوالم رو بدین چون واقعا نمیدونم چیکارکنم
  من وقتی سایتم رو با این سایت
  http://pixelgroove.com/serp/sandbox_checker/
  چک میکنم میگه در لیست سیاه گوگل قرار گرفتم ولی وقتی به ادرسی که گفتین به گوگل پیام بفرستیم میرم ودامنه ای که در لیست سیاه هست رو انتخاب میکنم وارد صفحه ای که میشه مینویسه سایت شما اسپم نیست ولی در مدیریت گوگل وبمستر که میرم همه دامنه هایی که دارم فعال هستن وعکس سایت رو نشون میدن ولی این دامنه ای که میگه در لیست سیاه هست تیره هست وعکس قالب قبلی سایتم رو نشون میده در قسمت Blocked Resources هم که میرم ادرس دامنه رو زده که بلوک شده
  خواهش میکنم راهنمایی کنید که چیکار کنم که ادرس سایتم از قسمت Blocked Resources برداشته بشه ودر مدیریت گوگل وبمستر هم عکس قالب الان سایتم روشن مثل بقیه دامنه هام نشون داده بشه
  ممنون

  Reply
 6. بازارسبز

  باسلام و خسته نباشید
  سایت ما یک سایت خرید گروهی هست که توسط افزونه all in one seo بهینه سازی شده. مشکل اینجاست که سایت ما در کلمات کلیدی مورد نظر مدام نوسان داشت و مکررا از صفحات گوگل حذف و مجددا برمیگشت الان هم کلا رفته و بازنگشته ممکنه راهنماییم کنین

  Reply
 7. شیشه بالکن سهند

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم چرا سایت ما که صفحه اول گوگل بود حذف شده و دیگه وجود نداره دلیلش چی میتونه باشه

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *